هدف بازاریابی ویروسی

265
0
اشتراک گذاری :
هدف بازاریابی ویروسی

هدف بازاریابی ویروسی را می توان ایجاد یک کالای ویروسی و برند سازی آن کالا دانست. واتس آپ در حدود ۴۵۰ میلیون کاربر دارد. این عدد زمانی بسیار به چشم می آید که بدانیم واتس آپ حتی یک پنی در بازاریابی ماهانه برای جذب کاربر هزینه نکرده است و زمانی جذاب تر می شود که بدانیم چندی پیش فیسبوک برای خریدن واتس آپ در حدود ۱۶ بیلیون دلار پیشنهاد داده است. در واقع واتس آپ یک نمونه فوق العاده از یک محصول ویروسی است. سوال مهم این است که چگونه  کالا و یا خدمات خود را تبدیل به یک محصول و یا خدمات ویروسی کنیم؟ هدف بازاریابی ویروسی درواقع تبدیل یک کالا به یک محصول ویروسی است. برای این کار بهتر است شرکت هایی که بازاریابی ویروسی را به بهترین شکل ممکن انجام داده اند را بررسی کنیم.

شرکت کوکاکولا: این شرکت در گذشته از محبوبیت بابانوئل در تبلیغات خود استفاده می کرد و اکنون در بازاریابی ویروسی به شدت هنرمندانه و زیرکانه عمل می کند. در تازه ترین هدف بازاریابی ویروسی خود به جای استفاده از لوگوی کوکاکولا از اسامی افراد بر روی قوطی های خود استفاده می کند. درواقع اسامی پرکاربرد را بر روی قوطی ها ثبت میکند و این امکان را فراهم کرده که افرادی با اسم های خاص هم بتوانند سفارش اسم خود را بدهند و افراد قوطی هایی را در دست میگیرند که مختص خود آنهاست.

شرک همراه اول: چند سال قبل که همراه اول تنها اپراتور تلفن همراه در ایران بود. اما کم کم رقبای جدیدی پا به عرصه ارتباطات گذاشتند. شرکت همراه اول برای اینکه بتواند جایگاه خود را در بازار هدف خود حفظ کند بسته های تخفیف تماس را ارائه کرد. در واقع نکاتی که باعث نگرانی بازار هدفش شده بود را شناسایی کرد و روی آن متمرکز شد.

شرکت داو: داو یک شرکت آرایشی و بهداشتی است که محصولاتش را با یک ایده قدرتمند تراز کرد. این برند تبلیغات خود را بر روی افزایش اعتماد به نفس زنان متمرکز کرد و با تولید ویدیویی که بارها و بارها توسط افراد تماشا شد، محصولات خود را به محصولات ویروسی تبدیل کرد.

دوربین گوپرو: دورین گوپرو نشان داد که این دوربین ها فقط برای ضبط فعالیت های ورزشی نیستند و افراد می توانمند اتفاقات جالبی که برایشان می افتد را با دیگران به اشتراک بگذارند و در واقع هدف گذاری کرد. هدف گذاری یکی از نکاتی است که در ویروسی شدن کالا بسیار با اهمیت است.

بازاریابی ویروسی به شما کمک می کند تا با هزینه تقریبا صفر بتوانید تقریبا به یک برند تبدیل شوید. بعضی از ایده های بسیار ساده نیز می تواند به شما در این کار کمک کند. به عنوان مثال شما می توانید در وب شایت خود مقالاتی را متناسب با بازار هدف خود قرار دهید و اجازه نشر و چاپ آن را به بازدیدکنندگان بدهید و یا سرویس های آنلاین رایگان طراحی کنید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که در فضای رقابتی کسب و کار امروزی اگر از این روش بازاریابی استفاده کنید می توانید فاصله قابل توجهی بین خود و رقبایتان ایجاد کنید.

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

پاسخ دهید

عبارت امنیتی *