انواع تیم های مجازی

273
0
اشتراک گذاری :
eye-blue-2

با توسعه و پیچیده شدن تکنولوژی نیاز به تیم های مجازی برای شرکت ها و سازمان ها بیش از قبل حس می شود. کسب و کار در سالهای اخیر نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است و کار گروهی و تیمی لازمه موفقیت کمپانی ها و شرکت ها شده است. شرکتها و سازمانهای موفق به این نکته کلیدی که کار تیمی بهره وری بیشتری دارد و موجب ایجاد خلاقیت و انگیزه در افراد می شود پی برده اند و در این جهت حرکت می کنند. پیشرفت هایی در زمینه با ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات  و تکنولوژی هایی از قبیل: software systems, desktop videoconferencing و … انقلابی در کسب و کار ایجاد کرده است و در واقع محیط های کاری جدیدی را عرضه کرده است که محدود به مکان، زمان و مرزهای جغرافیایی نمی باشد. این محیط کاری را محیط کاری مجازی می نامند. افرادی که در این محیط برای هدفی خاص با یکدیگر همکاری می کنند تشکیل یک تیم مجازی را می دهند. در واقع تیم مجازی افرادی هستند که برای انجام یک کار سازمانی با استفاده از تکنولوژی های ارتباطی مخابراتی از نقاط مختلف جهان با یکدیگر همکاری می کنند. تیم های مجازی را می توان در چند گروه دسته بندی کرد:

۱- افرادی که عضو یک سازمان و عضو یک دپارتمان هستند.

۲- افرادی که عضو یک سازمان هستند ولی دپارتمان های مختلفی دارند.

۳- افرادی که عضو سازمان های مختلفی هستند و دارای فرهنگ مشابهی اند.

۴- افرادی که هم در سازمان و هم در فرهنگ متفاوت اند.

۵- افرادی که نه تنها در سازمان و فرهنگ بلکه در ملیت هم متفاوت هستند.

انواع تیم های مجازی:

۱- تیم های شبکه ای: تعریف مشخصی برای تیم های شبکه ای ارائه نشده است، اعضا بر اساس تخصص و توانایی هایی که دارند به این تیم ملحق می شوند و یا از آن خارج می شوند. عضویت در این تیم شناور است.

۲- تیم های موازی: این تیم کارهایی را انجام می دهد که یک سازمان تجهیزات و توانایی انجام آن را ندارد و یا اینکه تمایلی به انجام آنها ندارد. در تیم های موازی اعضا کاملا مشخص می باشند

۳- تیم های پروژه ای: وظایف این تیم معمولا غیر رو تین است و افراد برای یک دوره زمانی خاص پروژه هایی را برای مشتریان انجام می دهند. تیم های پروژه ای عمر طولانی تری نسبت به تیم های موازی دارند. عضویت در این تیم مشابه عضویت در تیم های شبکه ای است و بر اساس اینکه به تخصص افراد نیاز باشد یا خیر به تیم اضافه می شوند.

۴- تیم های تولید: این تیم ها معمولا فعالیت های منظم و مستمری در حوزه های مختلفی مثل آموزش و حسابداری دارند. اعضای مشخصی دارند و به راحتی از سایر قسمت های سازمان تشخیص داده می شوند.

۵- تیم های خدماتی: تیم هایی که از لحاظ فنی به صورت مجازی پشتیبانی می کنند. شرکت های مشاوره ای را می توان از این نوع تیم های مجازی دانست.

۶-تیم های مدیریت: این نوع تیم ها از مرزهای ملی فراتر می روند اما از مرزهای سازمانی خیر.

۷- تیم های عمل: این نوع تیم ها از مرزهای سازمانی و فاصله ای فراتر رفته و در موارد اضطراری پاسخ های سریعی فراهم می کنند.

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

پاسخ دهید

عبارت امنیتی *